+201159123832
info@arabicvirtualacademy.com

The On The Move Package

 

Many of us are busy in our everyday lives. We can’t all take time out to schedule 2, 3, 4 or more classes a week. There are spouses and children that must  be provided for. We must go to work, run errands, go shopping, visiting our parents and other loved ones. The point we are trying to make here is that we realize that not everyone can just decide to take on a few extra classes a week. This does not mean that we do not want to. It just simply goes to say that at the present time, we have a lot going on in our lives. It is a situation that is completely understandable. It happens to everyone at some point in time.

As usual we here at Arabic Virtual Academy has sat down, listened to your concerns and needs. We have formulated this program, so that even those of you with the most busy schedules, can partake in learning The Arabic Language at your own pace . Yes, that is right. Now even those of you that barely have a day to yourselves in the course of the week, can begin benefit from our academic programs.

We put together ‘The On The Move Package” just for you.

When you purchase this package you will receive;

  • Live real-time interaction with your instructor
  • One class every week (1 1/2 class hours / week)
  • Four classes every month (6 class hours / month)
  • A pdf file for the book for your respective level
  • An exam at the end of every level
  • A certificate at the completion of ever level
  • An official certification of completion at the end of the entire course

That’s absolutely right. You get all of that which is mentioned above in this package. Now could we possibly do anything else to make this work for you in you individual situation? Actually we can, and we have. You pick the best day and time for you, and we will do our best to accommodate you in making your class fit into your weekly schedule. Could you ask for anything more? Now all of those excuses that we used to use can no longer be leaned on when talking about why we are not learning this language. Now we can no longer blame our hectic lives and schedules.

As a matter of fact, we have gone even one step further. We are giving this to you at the low price of $40.00 per month.  Look at all you are getting for this price. Now, not only have we made the issue of the busy schedule a thing of the past, but we have made this package something that everyone can afford. Most of us spend $40.00 per month or more on snack foods and coffee at the job. Now we can put some of that extra change we use everyday for those things that do nothing but harm us, and put it towards something that will do nothing but aide us and those around us in gaining a better understanding of this beautiful language.

Don’t you think it is way past time that you make this investment in yourself and your family?

Well the place is here and the time is now. Spend that $40.00 and begin your journey on gaining a better understanding for yourself and your loved ones.

 

 

 

Get Adobe Flash player
%d bloggers like this: